Koupání u Máchova jezera

Máchovo jezero (též zvané Velký rybník nebo Velký Dokeský rybník) je největší rybník v Libereckém kraji a nejhlubší rybník v ČR. Dosahuje hloubky až 12 metrů. Byl založen v 14. století a v dnešní době je využíván zejména pro rekreaci.

Okolí Máchova jezera i přilehlé pláže nabízejí mnoho možností ke sportovnímu vyžití včetně turistiky a cykloturistiky.

Pláže na Máchově jezeře

Máchovo jezero má několik pláží a všechny poskytují to pravé letní vyžití u vody. Naši hosté mohou navštívit dvě pláže nejblíže chatové osadě Racek:

Pláž Borný

Je dnes již největší z pláží Máchova jezera – rozloha je cca. 100 000 m². Má pozvolný vstup do vody, což ocení zejména děti. Na pláži naleznete půjčovnu lodiček, surfů, šlapadel a školu windsurfingu. Zahrát si můžete plážový volejbal a také vyzkoušet lezení v korunách stromů (tzv. jungle creek). Pláž Borný nabízí nudistickou část pro milovníky opalování bez plavek.

Pláž Staré Splavy

Pláž ve Starých Splavech nabízí bazén, malý a velký aquapark, plovoucí bazén, skluzavky, kolotoče, trampolíny, lezecké stěny na vodě ve tvaru ledovců a kolotoče - vše pro děti i dospělé. Veškeré atrakce jsou v ceně vstupného. Zahrát si můžete plážový volejbal, basketbal, nohejbal nebo tenis.

Ani večer se nudit nebudete, na pláži se pořádají zábavy a diskotéky.

Další pláže v blízkosti naší chatové osady Racek:

Hlavní pláž v Doksech

Hlavní pláž se nachází v Doksech a je určena jak pro děti, kde jsou pro ně připraveny vodní trampolíny, klouzačky i lezecké stěny, tak i pro dospělé. Na pláži si můžete s přáteli zahrát basketbal, volejbal, tenis apod. Nechybí ani půjčovna loděk nebo venkovní kulečník.

Pláž Klůček

Rozlehlá písečná pláž, se širokou nabídkou aktivit i možností občerstvení, nabízí koupání s borovým lesem v zádech. K dispozici je sociální zázemí, převlékárny, úschovna věcí i kol. Dále projížďky po vodní hladině na různých typech plavidel (veslice, šlapadla, kánoe či windsurfing), vodní skluzavka, nohejbalové a streetballové hřiště a atd. Každý rok se zde pořádá největší tuzemský open air beach festival Mácháč.

A když bude pršet?

V případě, že Vám na dovolené nebude přát počasí, můžete využít i nabídku nedalekých krytých plaveckých bazénů:

  • PANDA SPORT, Stráž pod Ralskem - v krytém plaveckém areálu naleznete nafukovací okno, skluzavku pro děti, možnost zapůjčení míče, plovacích desek apod. Po koupeli můžete navštívit kosmetiku, masáže nebo kadeřnictví.
  • Aquapark Česká Lípa - nabízí množství atrakcí - tobogan, skluzavky, whirpool, dětský bazén, dětské brouzdaliště, divokou řeku, parní místnosti a v neposlední řadě bufet s příjemným posezením.

Parníkem z Doks až do Starých Splavů

Od 1.7. začne na Máchově jezeře fungovat lodní přeprava. Cesta parníkem začíná v Doksech z hlavního přístaviště a dopravit vás může až do Starých Splavů. Celá jízda trvá cca 1 hodinu. Kromě pravidelné lodní přepravy jezdí lodě i vyhlídkové okružní jízdy.